Hiiumaal

Juba pikemat aega oli meeles mõlkunud Hiiumaa külastamise plaan. Saarel oli ka varasemalt käidud, isegi 2x, aga ainsaks külastatud vaatamisväärsuseks oli siiani Kõpu tuletorn.

Seega sai võetud ette paaripäevane Hiiumaa sõit. Juhuse tahtel sattus just samale ajale Hiiumaal mitmeid erinevaid üritusi, kohvikutepäevad ja ratsupäevad. Seega oli saarele tund väga suur ning praamijärjekorrad pikad.

Saarele jõudsime lõunaks. Ja ega kaugele sadamast ei saanud sõitagi, esimeseks vaatamisväärsuseks oli Suuremõisa mõis. Praegu tundus tegutsevat mõisas mitu erinevat haridusasutust ja ühtlasi käisid ka soojustus- ja renoveerimistööd. Kohe mõisa ligidal asuvad veel Pühalepa kirik ja Põlise leppe kivid.
Edasi sai kulgetud peamiselt mööda nö. Tuletorni ringi mille kohta leiab informatsiooni http://www.hiiumaa.ee/tuletorn/index.php.

Siinkohal ei ole mõtet hakata igat vaatamisväärsust tutvustama. Võrreldes aastatetaguse ajaga on positiivne see, et Tahkuna ja Ristna majakas on ka külastajatele avatud. Lisaks peamistele vaatamisväärsustele sai külastatud ka militaarrajatisi, aga nendega lähemaks tutvumiseks on mõistlik teha eelnevalt kodutööd ja otsida kaardilt juba huvipakkuvamad rajatised ülesse. Sääretirbi külastuseks on mõistlik varuda rohkem aega ja miks mitte ka pidada maha väike piknik.

Meie Hiiumaa sõit nägi kaardilt selline välja:


View Hiiumaa in a larger map 

Kuna saar on väike, siis on ka vaatamisväärsuste vahelised kaugused üsna väikesed. Samas meeldiv üllatus oli see, et kuigi saarel viibis palju külastajaid, siis ei olnud seda eriti tunda. Maanteed olid tühjad ja vaatamisväärsused kergesti külastatavad. Ainult Kärdlas oli suuremal hulgal inimesi, aga mitte häirivalt. Seega sobib Hiiumaa hästi neile kes ei taha osaleda suures tunglemises.

Hiiumaa suureks plussiks võrreldes nt. Saaremaaga on veel see, et saarele saab teha tiiru peale ja külastada enamikke vaatamisväärsuseid mööda asfaltteed. Seega pole treppis ja tolmavaid teid vaja sõita.

Saarel asub mitmeid ilusate randadega telkimiskohti mis on loodud RMK poolt. Siinkohal väärib kindlasti märkimist kaunis Tõrvanina rand Kärdla lähistel.